Strona główna Redakcja Kontakt
 kliknij  für deutschsprechende Freunde  for English speaking friends
szukaj:
Adres
Jak do nas trafić?
Ogłoszenia
Zarządzenia
Aktualności
DZIENNIK
Szkoła z klasą
Plan lekcji
Dzwonki
Kalendarium
Dni wolne
Matura 2021
Biblioteka
Dokumenty
Podręczniki 2021/2022
Dyrektor
Nauczyciele
Pedagog
Doradca zawodowy
Inni pracownicy
Samorząd
Program Samorządu
Henryczki
Złoty Absolwent
Prezydium
Terminarz zebrań
Regulamin Rady
Konto Rady Rodziców
Ubezpieczenie
Wychowawcy
Ogłoszenia
Samorząd Słuchaczy
Podręczniki 2021/2022
Terminy zjazdów
Godziny lekcyjne
Rekordy
Absolwenci
Filmy
Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3
Listy gratulacyjne
userów na stronie: 0
gości na stronie: 5


Deklaracja dostępności cyfrowej

1

W dniu 10 grudnia w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Sławna nastąpiło uroczyste podsumowanie Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa. W tym roku odbyły się pod hasłami: "Skarbiec pamięci" i "Smaki Dziedzictwa". Głównym celem było promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego. Wydarzenia związane z Dniami Dziedzictwa dedykowane są przede wszystkim młodzieży i dzieciom, aby budować od najmłodszych lat silne związki emocjonalne z regionem i jego dziedzictwem. W podsumowaniu uczestniczyli młodzież i pracownicy Szkół Podstawowych nr 2 i 3, Sławieńskiego Domu Kultury, Biblioteki Miejskiej w Sławnie oraz uczniowie naszego liceum: Michalina Poborska, Łucja Łysiak i Wojciech Radawiec. Nasi uczniowie przedstawili swoje opracowania dotyczące tradycyjnych potraw przyrządzanych od pokoleń w ich rodzinach. W przygotowaniach prezentacji i albumu wspomagali ich Mirosław Kopowski i Jarosław Strześniewski. Ich wystąpienia wypadły bardzo pozytywnie, był odpowiedni nastrój, osoby na sali czuły wręcz zapachy historycznych potraw. W uroczystości uczestniczyli dziadkowie i rodzice naszych uczniów oraz pani dyrektor Renata Biernacka, która oficjalnie pogratulowała uczniom udanych wystąpień.
Mirosław Kopowski
Zdjęcia: Miasto Sławno

2

3

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

29 listopada 2021 r. klasa 2a uczestniczyła w wykładzie online dr. Oskara Kaneckiego z Instytutu Prawa Akademii Pomorskiej w Słupsku pt. "Meandry orzecznictwa szlacheckiego". Przypominamy, że w klasie 2a prof. Mirosław Kopowski realizuje innowację pedagogiczną "Elementy prawa".

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

26 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "GeoPlaneta". Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Wydziałem Geografii Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie.
Ideą Konkursu jest poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o geografii Polski i świata oraz rozwijanie pasji do zwiedzania, podróżowania i odkrywania różnorodnych miejsc i zakątków Polski i świat. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratuluję i życzę cierpliwości w oczekiwaniu na wyniki.
Barbara Gębusia

napisał(a): Jarosław Strześniewski |
1 listopada 2021 roku nauczyciele i uczniowie I LO w Sławnie kwestowali na rzecz Hospicjum im. Biskupa Czesława Domina w Darłowie. Wszystkim darczyńcom dziękujemy i informujemy, że w Sławnie zebrano 14 913,36 zł. Niżej publikujemy podziękowanie dla wolontariuszy sławieńskiego liceum.

t
napisał(a): Jarosław Strześniewski |

3

Dyrektor I LO w Sławnie na Dzień Niepodległości:
Droga Polaków do wolności była długa i okupiona cierpieniem. A to, co zdobyte z trudem jest dobrem szczególnie cennym. Niech więc potrzeba wolności gości w naszych sercach, a jej świętowanie przyniesie radość i pozytywne myśli o Ojczyźnie.
Renata Biernacka

Od red.: na zdjęciach nauczyciele, absolwenci i przyjaciele I LO w Sławnie w słynnej "Maciejówce", replice czapki żołnierzy Legionów Polskich i... Józef Piłsudski :-)

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

W przeddzień obchodów Narodowego Święta Niepodległości nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". O godzinie 11:11 cała społeczność naszego liceum wspólnie odśpiewała hymn państwowy. Była to również okazja do rozmów na temat znaczenia niepodległości, wolności i patriotyzmu.
Świętowaliśmy również uczestnicząc w patriotycznych konkursach. Odbył się quiz historyczny pt. "Drogi do Niepodległości", klasy przygotowały także okolicznościowe gazety i prezentacje multimedialne. Wyniki patriotycznej rywalizacji ogłosimy w poniedziałek.
Agnieszka Smutek-Strześniewska

Zdjęcia: Agnieszka Smutek-Strześniewska, Kamila Adamek, Adrian Zieliński, Jarosław Strześniewski.

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Dominika Maj, nauczycielka języka niemieckiego w niemieckiej szkole, była gościem naszego liceum w miniony piątek. Pani Dominika, zanim zaczęła uczyć Niemców... języka niemieckiego, przez dwadzieścia lat pracowała w sławieńskim liceum. Pamiętamy ją jako znakomitą nauczycielkę, pasjonatkę przedmiotu, wychowawczynię, o której jeden z absolwentów powiedział: „wybudowała w nas fundamenty, przekonanie o własnej wartości, które z biegiem czasu doceniamy jeszcze mocniej.” Klasie 2a opowiedziała o swoim doświadczeniu nauki języków obcych i niemieckim systemie szkolnictwa. Wskazała metody, które uważa za bardzo skuteczne, a my szczególnie zapamiętaliśmy słowa: „Nie zniechęcać się, mimo początkowych trudności, braku bardzo dobrych ocen – sukces przyjdzie, a efektem waszej cierpliwości i wytrwałości będzie coraz lepsza komunikacja w języku obcym”. Dziękujemy Pani Dominiko! W naszej szkole jest Pani zawsze u siebie!

3

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

Publikujemy listę osób zakwalifikowanych do II etapu konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022.
Pobierz plik! XLS, PDF

napisał(a): Jarosław Strześniewski, źródło: Wioleta Grzebień - Sekretariat LO |

f

Szacunek dla dziedzictwa minionych pokoleń manifestuje się także w dbałości o sławieński Cmentarz Komunalny. 29 października, klasy 2a i 3b pod opieką wychowawców, w ramach akcji „Szkoła Pamięta” posprzątały zaniedbane i zapomniane groby w kwaterze dziecięcej oraz zapaliły znicze na grobach pracowników szkoły. Oprócz prac porządkowych znalazła się także chwila na refleksję o przemijaniu i paradoksach historii, pretekstem było Lapidarium sławieńskie, które jest zbiorem ocalałych grobów żydowskich sprzed 1945 roku, a także kwatera żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy polegli w 1945 roku w Sławnie lub jego okolicach. Ważna jest pamięć – podsumowała jedna z dziewcząt podczas powrotu do szkoły.

3

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

29 października 2021 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas I LO w Sławnie oraz uczniowie z klasy 3a włączyli się w akcję sadzenia cebulek żonkili, która jest już wieloletnią tradycją, rozpoczynającą Kampanię "Pola Nadziei".
"Pola Nadziei" to ogólnopolska i ogólnoświatowa akcja zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych, objętych opieką hospicyjną. Jej symbolem jest kwiat żonkila - międzynarodowy symbol nadziei, przypominający o ludziach cierpiących, oczekujących pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Żonkilowa cebulka zasadzona jesienią obumiera, aby wiosną rozkwitnąć jako piękny kwiat. Celem prowadzonej akcji jest szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób chorych.
Ks. Wojciech Panek

2

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

8

19 października 2021 r. z inicjatywy Hanny Lińskiej, przewodniczącej Szkolnego Samorządu Uczniowskiego, odbyło się w naszej szkole spotkanie z Malwiną Giełdon i Krystianem Linnikiem, koordynatorami Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej oraz pochodzącą z Białorusi, wolontariuszką Caritas, Dianą Krivoshej. W zdarzeniu uczestniczyli także dyrektor LO, Renata Biernacka i ksiądz katecheta, Wojciech Panek.
Efekt spotkania to kalendarz wspólnych działań, które rozpoczną się jeszcze w październiku 2021. Co wydarzy się w sławieńskim liceum? Wolontariusze pochodzący z różnych krajów poprowadzą kawiarenki językowe w ramach lekcji języka angielskiego i niemieckiego. Cele to doskonalenie umiejętności językowych, nawiązanie nowych znajomości, poznanie innych kultur i żywe obcowanie z językiem obcym podczas rozmów i wspólnego spędzania czasu.
- Uczniowie zyskają możliwość wzięcia udziału w międzynarodowej wymianie w ramach projektu komisji Unii Europejskiej, tzw. Europejskim Korpusie Solidarności - dodaje Renata Biernacka, dyrektor LO - Projekt jest w pełni sponsorowany i umożliwia wyjazd za granicę oraz zdobycie doświadczenia dzięki pracy wolontariackiej w sektorach, m.in. pomocy społecznej czy pracy na rzecz ochrony środowiska.
- W szkole powstaje także grupa, która w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas, będzie pracować nad projektem ekologicznym promującym encyklikę Laudato Si - mówi Hanna Lińska - Szkoła włączy się także w inne akcje organizowane przez Caritas, dlatego zapraszam społeczność I LO w Sławnie do zaangażowania się w działania wolontariatu oraz Szkolnego Koła Caritas.

napisał(a): Jarosław Strześniewski, źródło: Hanna Lińska |

1

"Wie kann man das Sauerkraut selber machen?" to kolejna odsłona programu eTwinning w naszej szkole. Dotychczasowe działania miały charakter międzynarodowy - w zeszłym roku odbyły się spotkania online z młodzieżą szkół tureckich i chorwackich. Teraz przyszedł czas na projekt krajowy: na lekcji języka niemieckiego uczniowie klasy 3b pokazali jak prosto, krok po kroku, można przygotować samodzielnie kiszoną kapustę. - Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym - tłumaczy Dominika Hibner-Kubera, nauczycielka języka niemieckiego w LO - głównym celem lekcji było budowanie świadomości wartości zdrowego odżywiania wśród młodzieży, przekazanie najstarszego sposobu naturalnego konserwowania warzyw i owoców oraz rozwijanie kompetencji językowych w zakresie języka niemieckiego. - Es ist so einfach und so lecker! - skomentował Dawid z kl. 3b po zajęciach.

d

napisał(a): Jarosław Strześniewski, źródło: Dominika Hibner-Kubera |

2

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2021 dobiegł końca. Dzięki współpracy z doradcami zawodowymi z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie odbyliśmy wspólną Wyprawę na 3K: Kariera, Kompetencje, Kreatywność. Spośród szerokiego wachlarza webinarów i spotkań z ciekawymi gośćmi "na żywo" online, wybraliśmy 10 tematów, które obejrzeliśmy z ogromnym zainteresowaniem. Między innymi dowiedzieliśmy się: jak radzić sobie ze stresem, jak wyzwolić w sobie kreatywność, a przede wszystkim jak dokonać rzetelnej samooceny, która niewątpliwie stanowi klucz do zbudowania właściwej ścieżki kariery. Ogromną ciekawostką okazały się wiadomości na temat talentów, który, jak się okazało, każdy z nas posiada. Według badań Instytutu Gallupa między innymi, i w dużym uproszczeniu, dlatego, że każdy posiada mózg, a w związku z tym każdy ma talent, bo talenty są neuronalne, a nie tylko cechą osobową czy darem. Wiedzieliście o tym?... Maturzyści natomiast zapoznali się dodatkowo z ofertą edukacyjną zachodniopomorskich uczelni - cenne spotkanie na czasie, bowiem powoli odliczają dni dzielące ich od matury. Pozostali uczniowie ze spokojem uczestniczyli w rozważaniach egzystencjoalno-filozoficzno-ekologicznych na temat Ziemi i człowieka - poszukując odpowiedzi kto? lub co? jest dla kogo? lub czego?
Niezwykle edukacyjną Wyprawę na 3K zakończyliśmy poznawaniem sprytnych i efektywnych metod uczenia się języków obcych. Zdarzenie niezwykle udane. Było: intensywnie, rzeczowo, ciekawie, z humorem i odkrywczo, jak na peregrynację w głąb umysłu, osobowości i wyobraźni przystało. Dziękujemy! http://www.wup.pl/
Irena Rogowska


napisał(a): Jarosław Strześniewski |

1

Stanisław Lem to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli fantastyki naukowej, futurolog, felietonista, filozof. Jego powieści i opowiadania przetłumaczono na ponad czterdzieści języków i jak dotąd wydano w nakładzie 30 milionów egzemplarzy. Sejm RP ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Twórczość jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, zaliczana jest do kanonu światowej literatury.
W szkolnej bibliotece znajdziecie najsłynniejsze utwory pisarza, m.in.: "Solaris, "Cyberiadę", "Głos Pana czy "Bajki robotów". Tym, którzy przygodę z literaturą s-f rozpoczynają, proponujemy lekturę miesięcznika "Nowa Fantastyka", który jest znakomitym przewodnikiem po świecie s-f. Periodyk znajdziecie w czytelni LO. Polecamy i zapraszamy do lektury!

3

4

napisał(a): Jarosław Strześniewski, źródło: Agnieszka Smutek-Strześniewska |

1

Przygotować wystawę o Nagrodzie Nobla dla pisarza, którego książek nikt na język polski nie przetłumaczył i promować twórczość autora, którego nikt nie zna to świetne wyzwanie dla licealistów. "Współczucie, a nie drut kolczasty powinien witać migrantów" - to słowa Abdulrazaka Gurnaha, które sprawiły, że pomyśleliśmy: warto! Wystawę przygotowała kl. 2a, promocją zajęła się kl. 3a.

2

3

napisał(a): Jarosław Strześniewski |

strony: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [archiwum działu | dodaj news]
!!!

klik
kliknij i zaloguj się do e-dziennika


KANAŁ FILMOWY LO
!
Akademia Pomorska w Słupsku - kliknij
Politechnika Koszalińska
Filmy LO w serwisie You Tube
klik
Nasza szkoła w encyklopedii
Facebook
Stowarzyszenie Absolwentów LO w Sławnie
SP nr 2 w Sławnie
SP nr 3 w Sławnie
SP w Sławsku
SP w Warszkowie
SP w Jarosławcu
SP w Malechowie
SP w St. Jarosławiu
SP we Wrześnicy
SP w Pieszczu
Kliknij i przeczytaj ofertę
Nasze LO to pierwsza szkoła średnia w Powiecie Sławieńskim uznana przez minister edukacji Katarzynę Hall w za miejsce odkrywania talentów
BIP - kliknij
działy artykułów
działy newsów
© 2001-2014 Zespół Szkół w Sławnie im. J. H. Dąbrowskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Liceumslawno.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Engine powered by jPORTAL 2