"Teatr prowadzi nas w świat, gdzie marzenia, pragnienia są na wyciągniecie ręki. Poddajemy im się, wyrażając wdzięczność nie tylko brawami, ale i ciszą. A jeżeli jeszcze ta cisza potrafi się przebić przez zgiełk, który nas czeka po wyjściu z teatru, to misja teatru jest spełniona. Błogosławieństwem teatru jest nie tylko fakt, że człowiek człowiekowi przekaże swoje przeżycia, ale że wychodzi z tego spotkania wzbogacony o doświadczenia, których dotąd nie znał."
(Fragment z orędzia Leszka Mądzika do polskiego środowiska teatralnego na Międzynarodowy Dzień Teatru w 2017 roku)
Były brawa i była cisza. Każda prezentacja na scenie, czy miniatury teatralnej, czy przedstawienia starszej młodzieży, pozostawiła po sobie echo, a młodym aktorom udało się poruszyć najczulsze struny widzów. Notabene, ten wątek to odwołanie do spektaklu grupy z Żukowa, to właśnie taki Pręcik ;)
Z wielką dumą i z podziwem obserwowałam ogromny wysiłek pracowników szkoły i naszych uczniów, którzy przejęli odpowiedzialność za przebieg V Powiatowego Turnieju Teatralnego. 13 marca 2019 roku był prawdziwym świętem naszej szkolnej społeczności. Mam na myśli nie tylko przemyślane stroje i trafne rekwizyty, nie tylko wspaniałych aktorów, którzy reprezentowali Zespół Szkół w Sławnie im. Jana Henryka Dąbrowskiego: licealistów ze spektaklu "Życie jak kartoteka" z imponującą kreacją Macieja Kubickiego, a przygotowanych przez Pana Jarosława Strześniewskiego; gimnazjalistów z klasy 3g ze "Ślubów z Szopą" z brawurową rolą Filipa Grzebienia, poprowadzonych przez Panią Irenę Rogowską; ale wkład pracy każdej z osób zaangażowanych w organizację święta teatru w naszej szkole.
Mam na myśli nie tylko przemyślane stroje i trafne rekwizyty, nie tylko wspaniałych aktorów, którzy reprezentowali Zespół Szkół w Sławnie im. Jana Henryka Dąbrowskiego: licealistów ze spektaklu "Życie jak kartoteka" z imponującą kreacją Macieja Kubickiego, a przygotowanych przez Pana Jarosława Strześniewskiego; gimnazjalistów z klasy 3g ze "Ślubów z Szopą" z brawurową rolą Filipa Grzebienia, poprowadzonych przez Panią Irenę Rogowską; ale wkład pracy każdej z osób zaangażowanych w organizację święta teatru w naszej szkole. Poziom artystyczny i wartościowy przekaz tych przedstawień doceniło Jury, co stanowi szczególny powód do satysfakcji. W pracach komisji, jako nasz przedstawiciel, uczestniczyła Laura Grycko. W klimat wydarzenia wprowadziło widownię piękne wydawnictwo okolicznościowe "Program 5. Powiatowego Turnieju Teatralnego" spod ręki Pana Jarosława Strześniewskiego.
Na równi z prezentacjami na scenie- dobrą atmosferę, panującą w naszych murach, docenili Goście. To zasługa wysmakowanego tła wykonanego wysiłkiem i pod dyktando Pani Elżbiety Gaik (w tym absolutnie fantastyczne prace kl. 3g w "Galerii na korytarzu") oraz Pani Agnieszki Smutek-Strześniewskiej; to piękne obrazy i rysunki naszej absolwentki Pani Agaty Szczepaniak; to przygotowanie, trud i opanowanie konferansjerów: Klaudii Musiał, Aleksandry Skotarczak i Kacpra Birety, wypracowane przez Panią Irenę Rogowską; to kojący koncert muzyczny w wykonaniu Joanny Milczarek i Doroty Pszczółkowskiej; to wysiłek uczennic obsługujących kawiarenkę pod kierunkiem Pani Dominiki Hibner-Kubery, przy pomocy Pani Jolanty Nawrockiej i Pani Małgorzaty Szczerbickiej; to czuwanie Cezarego Olszaka nad czasem antraktów; to obsługa techniczna realizowana przez Patryka Żakowskiego; to zapanowanie nad przestrzenią sali widowiskowej przez młodzież; to organizacja szatni, garderoby i opieka naszych uczniów nad występującymi grupami; to jeszcze wiele innych elementów stanowiących o wyjątkowym przebiegu tego dnia, m.in. żmudnej pracy w sekretariacie.
Z przyjemnością oglądam zdjęcia wykonane przez Kingę Majkowicz, Pana Jarosława Strześniewskiego oraz Pana Tomasza Gaika. Ich fotoreportaże pozostaną po nas jako materialno - wirtualne wspomnienie tej chwili.
Dlatego dziękuję z osobna: każdemu nauczycielowi, każdemu pracownikowi administracji i obsługi, każdemu uczniowi za ten wysiłek. Dla takich chwil warto pracować!
Droga Młodzieży.
Zdaliście egzamin. Gratuluję Waszym Rodzicom! Równie serdecznie gratuluję Waszym Nauczycielom owoców swojej pracy! Przekazanie wiedzy, to nie jedyne zadanie szkoły. Jednak ukształtowanie wielu innych umiejętności, równie ważnych w życiu, a czasami nawet bardziej istotnych niż sama wiedza, to dopiero sztuka!
W budynku przy ulicy Cieszkowskiego 4 w Sławnie jest moc i pozytywna energia, którą pamiętam jako absolwentka naszego liceum. Tym bardziej, że w dniu 13 marca 2019 r. zasiedli z nami, pośród widzów, wychowawcy i nauczyciele Waszych nauczycieli: Pani Janina Olencka, Pani Ewa Pawelec i Pan Eustachy Bindas. I za to Im się pięknie kłaniam i dziękuję!
Renata Biernacka
Dyrektor
Zespołu Szkół w Sławnie
im. Jana Henryka Dąbrowskiego |