Są Gorsi

W 1984 roku na sławieńskiej scenie muzycznej zadebiutował rockandrollowy zespół Są Gorsi. Tworzyli go uczniowie Liceum Ogólnokształcącego: Piotr Ciosk - vocal, instrumenty klawiszowe, Michał Pyra - gitara, Darek Lipski - gitara solowa, Jacek Sałusz - gitara basowa, Paweł Błażejczyk - instrumenty perkusyjne. Zespół szybko zyskał lokalną sławę, a wśród uczniów liceum miał swoich wiernych fanów. Warsztat muzyczny doskonalili w Ognisku Pracy Pozaszkolnej pod opieką Józefa Tokarczyka. Młodzieńczo-rockowy zespół swoją twórczością komentował ówczesną rzeczywistość. Najbardziej buntowniczy i polityczny utwór powstał w 1984. To był tekst pewnym sensie prorocki - mówi Piotr Ciosk, lider zespołu - Śpiewałem: "Idę sobie po ulicy / ktoś za rękę łapie mnie / Pytam grzecznie: o co chodzi ? / Oni tylko śmieją się". Rok później, dokładnie tak się stało. Zostałem pobity przez sławieńskie ORMO i Milicję. Zgarnęli mnie z ulicy jak wracałem z przedstawienia w Sławieńskim Domu Kultury - "Pierwszy Dzień Wolności" Leona Kruczkowskiego. Symboliczne zdarzenie,

prawda? Pamiętam, że chyba zagraliśmy ten utwór bez zgody opiekuna, pana Tokarczyka z Ogniska Muzycznego. Ciekawe czy ktoś z grona pedagogicznego nie musiał się za to tłumaczyć?

Do niedawna wydawało się, że nie istnieją żadne nagrania zespołu. Po latach, kilka słabej jakości nagrań, odnalazło się dzięki portalowi nasza-klasa.pl. O okolicznościach nagrania piosenek opowiada perkusista zespołu, Paweł Błażejczyk. "To był występ z okazji Dnia Kobiet w auli naszego liceum. W tym dniu odbywała się uroczystość, podczas której przedstawiane były wierszyki, skecze, piosenki itp. Nie wiem kto nagrał nasz występ. Ktoś z klasy Darka Lipskiego przyniósł magnetofon kasetowy Kasprzak, ustawił na środku auli i nagrywał. Później kaseta trafiła do mnie. Przyznam, że przez jakiś czas nawet o niej zapomniałem. Dopiero parę lat później, podczas domowych porządków wpadła mi w ręce. Nagrania skopiowałem do komputera, poddając lekkiemu retuszowi i dalej parę lat przeleżało to u mnie. Portal nasza-klasa.pl umożliwił kontakt z kolegami z zespołu".

Archiwalne nagrania można posłuchać na stronie (dział "Pobierz pliki" > "Muzyka z mp3"). Ponieważ jakość nie jest zadawalająca, warto wcześniej przeczytać teksty piosenek. I na koniec znakomita wiadomość dla wszystkich absolwentów liceum w latach 1984-1987 - zespół zapowiada, że wystąpi na kolejnym Zjeździe Absolwentów LO, czyli już 2010 roku.

Są Gorsi

Tytuł utworu: MAŁA

Słowa i muzyka: Piotr Ciosk

Wykonanie: Są Gorsi podczas akademii na auli LO

Czy pamiętasz moja Mała

Jak królową mą zostałaś

Nasz ostatni dzień na wyspie

Który razem spędziliśmy

Nie zapomnę tego nigdy

Dzisiaj jeszcze o tym śnię

Czy musiało się tak skończyć

Chyba nie, chyba nie

Ja nie zapomnę tego nigdy

Ty Mała o tym dobrze wiesz

Dziś proszę Ciebie tylko o to:

?...morskie oczy.?

Malinowe usta Twe

Cichuteńki miły głosik

I szeptanie: kocham Cię

Ja nie zapomnę tego nigdy

Ty Mała o tym dobrze wiesz

Dziś proszę Ciebie tylko o to:

Ja o Tobie ciągle śnię

Ja o Tobie ciągle śnię

Tytuł utworu: Lubimy chodzić do szkoły

Słowa i muzyka: Piotr Ciosk na podstawie tekstów z gazety młodzieżowej RAZEM
(chyba tak się nazywała)

Wykonanie: Są Gorsi podczas akademii na auli LO

Lubię kwiatki i bławatki

Lubię biodra mej sąsiadki

Lubię żarty i kawały

Lubię zbierać złom dzień cały

Lubimy chodzić do szkoły

I Was nauczyciele

Chcemy chodzić do szkoły

W soboty i w niedziele

Lubię słonko, lubię ranki

Lubię szkolne pogadanki

Lubię .....

Lubię w telewizji dziennik

Tytuł utworu: Marysia

Słowa i muzyka: Piotr Ciosk - słowa na podstawie wierszy z lat 70-tych jakiegoś prominentnego "popowo-robotniczego" poety (chyba warszawskiego) - typu Jerzy Witt - znaleziono w jakimś zakurzonym zbiorze nędznych wierszadeł.

Aranżacja: zespołowa

Utwór został jednoznacznie zinterpretowany przez wszystkich, jako dedykacja dla Marysi Simon. Uznano, że Marysia - to Maria Simon - prof. z języka niemieckiego i nasze dementowanie okazało się daremne, więc nie walczyliśmy z tym. Dziś potwierdzam, że zbieżność imion jest przypadkowa i Marysia jest postacią fikcyjną.

Mówił mi ojciec, mówił mi dziadek

Spójrz ile wkoło wdów i sąsiadek

Ja widzę tylko moją Marysię!

Są (znam) babki wierne na kruchym spodzie

Są (znam) babki starsze, za to na miodzie

A ja kocham Marysię!

Moja Marysiu